04 June 2019

Czy zgadzacie się na taki pasek?

4 czerwca 2019 | 14:26
18'58''
Czy naprawdę podpisujecie się pod treścią paska o wojnie domowej pokazanego w "Wiadomościach"? Jeśli nie - to zareagujcie publicznie.
W programie, który szumnie i mocno na wyrost nazywany jest przez władze TVP „informacyjnym”, z dnia na dzień przekraczane są kolejne granice dobrego smaku i odpowiedzialności za dobro wspólnoty. Paski z kolejnych wydań programu, pokazujące, kogo obecnie – na znak dany z góry – zamierza zaatakować telewizja, czasem śmieszą, czasem porażają naiwnością, ale zawsze są doskonałym przykładem na to, jak działa współczesna prorządowa propaganda.
Jednak ten, który pojawił się w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" i jak zwykle skierowany był przeciwko opozycji, jest dowodem, że władza nie ma już żadnych oporów. Na pasku stało – biało na niebieskim: „Przegrali wybory, chcą wojny domowej?”.
Dożyliśmy czasów, w których przejęta przez partię rządzącą telewizja (a w ślad za nią, niestety, i radio) może bezkarnie wszystkim przeciwnikom PiS-u i jego koalicjantów zarzucić, co tylko jej się zamarzy. Nawet to, że po przegranych wyborach będą dążyć do wojny domowej. Oczywiście "Wiadomości" pozwalają sobie na dozę niepewności. To, co pokazano w poniedziałek o 19.30, to na razie tylko pytanie. Na razie.

 

Myślę, że z dnia na dzień będzie coraz gorzej. Do październikowych wyborów zostały ponad cztery miesiące i twórcy pasków nie zawahają się przed niczym, być może nawet ich inwencja zaskoczy mocodawców. Dowiemy się na pewno wielu zaskakujących rzeczy, nieważne, że niemających wiele lub nic wspólnego z rzeczywistością. I w końcu, jak tak dalej pójdzie, znak zapytania zniknie z dzisiejszego paska i stanie się opisem oczywistej oczywistości.

 

Jak wiadomo, zło i nienawiść rodzą się w języku. Powtarzane wielokrotnie nieprawdziwe słowa, oskarżenia, jad sączony do uszu po pewnym czasie doprowadzają do pierwszych aktów nienawiści. Pojawia się przemoc i nie ma już odwrotu.

 

Śmieszne i nieprawdziwe? A o czym mówią nam świadectwa z byłej Jugosławii, Rwandy, wielu innych miejsc na świecie, gdzie w ostatnich dziesięcioleciach NAPRAWDĘ dochodziło do wybuchu wojny domowej? Otóż mówią o tym, że właśnie takimi metodami, insynuacjami, sugerowaniem, naginaniem faktów, kreowaniem obrzydliwego wroga doprowadzano do bratobójczych konfliktów.

 

Że w Polsce w 2019 roku niemożliwe? Czy aby na pewno wszyscy są gotowi się o to założyć?

 

Moim największym marzeniem po zobaczeniu paska o treści „Przegrali wybory, chcą wojny domowej?” jest stanowcza reakcja ze strony pracowników i współpracowników TVP. Tych, którzy niezależnie od posiadanych poglądów politycznych wciąż wierzą w standardy dziennikarstwa i nie mają nic wspólnego z przygotowywaniem "Wiadomości", ale swoimi nazwiskami i twarzami legitymizują obecne oblicze narodowego nadawcy.

 

Tak, wasze programy nie mają nic wspólnego z polityką, ale dajecie ciche przyzwolenie na to, by sąsiadowały z tym, co TVP pokazuje o 19.30.

 

Czy jesteście w stanie coś z tym zrobić? Po wyborach padło w sieci i w publicznej przestrzeni tyle mądrych i potrzebnych słów o konieczności zasypania podziałów, skończenia ze wzajemną pogardą. Zgadzam się z nimi całkowicie, też uważam, że przez lata wielu Polakom odbierano godność, też uważam, że doszliśmy do ściany i powinniśmy się zastanowić, jak to wszystko od nowa poskładać. Niezależnie od partyjnych etykietek, które często ktoś nam przypina wbrew naszej woli.

 

Bardzo was proszę, zareagujcie. "Wiadomości" nie są emitowane w próżni, pojawiają się na antenach, na których wy również pracujecie.

 

Z góry bardzo dziękuję.

 

Michał Nogaś

 

 

 

Comment

You must be logged in to comment. Register to create an account.