15 November 2017

Jacek Kleyff nagrał piosenkę o Piotrze Szczęsnym. "Nadajmy jego imię placowi Defilad. To będzie sprawdzian dla dekomunizatorów"

Paulina Domagalska

15 listopada 2017 | 13:51

 

Bard udostępnił w internecie piosenkę "Piotr S." poświęconą mężczyźnie, który 19 października podpalił się w Warszawie w proteście przeciw rządom PiS. - Spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy - opowiada Jacek Kleyff.

– Drugiego dnia po tym, jak Piotr Szczęsny dokonał aktu samospalenia na pl. Defilad, poszedłem pod Pałac Kultury. Potem chodziłem tam prawie codziennie – opowiada Jacek Kleyff. – Zauważyłem, że w nocy wszystkie ślady po tym wydarzeniu były czyszczone. Stąd w mojej piosence słowa „szary beton zszorowany” – mówi artysta.

 – Na placu Defilad odbywały się przed 1989 r. jedynie defilady komunistyczne. Dlatego proponuję zmianę jego nazwy na plac imienia Piotra Szczęsnego, to byłoby wspaniałym sprawdzianem czystości intencji dekomunizatorów  – dodaje Kleyff.

 „Piotr dla wszystkich dookoła”

Współtwórca kabaretu Salon Niezależnych i lider Orkiestry na Zdrowie był w 1968 r. był jednym z liderów protestów studenckich na Politechnice Warszawskiej. Od drugiej połowy lat 70. był pod wyjątkowo troskliwą opieką cenzury.

Dwa lata temu mówił w „Wyborczej”: – Nie umiałbym się oddać działalności politycznej, to nie moja karma. Traciłbym czas, który mam na to, co naprawdę umiem: malowanie obrazów, uczenie rysunku architektonicznego i robienie piosenek.

Czy jednak nagrywanie piosenki o Piotrze Szczęsnym nie jest poniekąd działalnością polityczną?

– Ktoś może zapytać, czemu nie odezwałem się w 2011 r. – mówi Kleyff. Tamtego roku pod kancelarią premiera Donalda Tuska podpalił się były policjant, który nie mógł znaleźć pracy. – Tamto wydarzenie było tragiczne. Ale gest Piotra Szczęsnego był skierowany do nas wszystkich. I uważam, że spoczywa na nas odpowiedzialność za to, co z tym wydarzeniem zrobimy. Dlatego piosenka ma motto: "Czemu nie to sześć lat wcześniej śpiewał śpiewak? – ktoś zawoła…/ Tamci to zrobili sobie. Piotr dla wszystkich dookoła” – tłumaczy artysta.

Trybuna im. Piotra Szczęsnego

Kleyff ma pomysł na upamiętnienie Piotra Szczęsnego. – Uwierzę w rzetelność PiS-owskiej dekomunizacji, jeśli plac Defilad – miejsce, gdzie odbywały się jedynie komunistyczne defilady odbierane przez komunistycznych dostojników właśnie z "honorowej” trybuny, pod której ścianą podpalił się pan Piotr - zostanie nazwany jego nazwiskiem – proponuje Kleyff...

 

Comment

You must be logged in to comment. Register to create an account.